tento blogísek je úplně na changu

použitelnost na webu

Fixní pozadí otravuje

6. listopadu 2005 v 8:00 | Timy
Nevím, jestli se stává jenom mým prohlížečům, ale jakmile je na stránce nějaké fixní pozadí (to znamená, že když roluji stránku, pozadí zůstává, nehýbe se), velmi špatně se pak roluje a jenom to zdržuje a otravuje.

Test stránek: šířka textu

1. listopadu 2005 v 16:54 | Timy
Nedávno jsem řešil problém, jakou šířku dát poměrně delšímu textu, aby byl dobře čitelný. Vzhledem k tomu, že jsem se docela dlouho nemohl rozhodnout, rozhodl jsem se udělat malý průzkum, jak široké jsou texty na ostatních webech.

Nejčastější chyby „prvních“ stránek

25. října 2005 v 22:36 | Timy
Většina "prvních" stránek, pokud webdesigner není zrovna nějaký extra talent nebo si nedá se svým webem opravdu záležet, obsahuje většinou jedny a tytéž chyby, které se pokusím shrnout v tomto článku.

Používejte alternativní text

12. října 2005 v 17:19 | Timy
Aneb další zcela zbytečná chyba, která se na internetu vyskytuje. Chybějící atribut alt u obrázků může způsobit mnoho škody, ale jen málo užitku. V tomto článku se tedy pokusím vyvrátit všechny nejčastější tvrzení proti používání atributu alt.

Staronový nešvar: běžící text

8. října 2005 v 8:00 | Timy
Poslední dobou si všímám na diskusi zvýšený počet dotazů ohledně tagu marquee a v živé ukázce ho také vídám nějak častěji, než bych si přál.

Chybová stránka

4. října 2005 v 15:48 | Timy
Martin Snížek už včera napsal pěkný článek o chybových hláškách obecně, já bych zde však zmínil pár slov přímo o chybové stránce webu.

Kde to sakra jsem?!

26. září 2005 v 8:00 | Timy
Pokud uživatel přijde na vaší stránku, první co potřebuje vědět je, kde se vlastně dostal. Co je to za stránku a co mu může nabídnout. Na webu ho musí něco zaujmout, něco, co mu je dostatečným důvodem k tomu, aby nezmáčkl v prohlížeči tlačítko zpět.

Není odkaz jako odkaz

21. září 2005 v 20:18 | Timy
Dnešní článek bude věnovám odkazům - jak psát, aby byly dobře vidět a přitom nevadily uživateli ve čtení. Pryč jsou totiž doby, kdy odkaz byl v podobě klikněte zde. Takovýto odkaz je nejen proti použitelnosti, ale také proti přístupnosti.

Text na webu

20. září 2005 v 14:25 | timy
Text je na většině webů nejdůležitější složkou, protože uchovává informace, a tak bychom měli dávat velkou pozornost tomu, jak ho uvidí uživatel. I text s nejvyšší informační hodnotou, pokud nebude správně naformátován, bude k ničemu, protože ho nebude nikdo číst.
 
 

Reklama