tento blogísek je úplně na changu

Webylon: Maximální účinnost bez okovů byrokracie

11. října 2005 v 17:46 | Timy |  internet
Včera jsem se opět začetl do tohoto kontroverzního webu s alternativním pohledem na svět, lépe řečeno, s alternativním pohledem na konsorcium.

Pokud webylon.info ještě neznáte, tak jen tak ve stručnosti - je to web zabývající se především kritikou w3c. Není to ovšem směska blábolů, ale rozumné úvahy a dedukce, autor (Chamurappi) ví moc dobře o čem mluví, stránky w3c má velmi dobře (dokonale?) prostudované a donutí nás všechny se nad smyslem konsorcia zamyslet. Pokud se o html, xhtml, validitu a nevaliditu nijak nezajímáte, návštěva webylonu pro vás může být zajímavá i tak, neboť tam naleznete velmi dobře zpracovanou historii www, které pozvolna přechází ve vznik konsorcia a následnou kritiku této instituce.

Je fajn, že se někdo postavil proti všemocnému konsorciu, které diktuje podmínky a občas také ničí spolupráceschopnost. Autor má ve všech bodů patrně pravdu, ale jako celek se mi to jeví podivné.


"Webylon vyhrává bitvy, ale prohrává válku."
staré Timyho přísloví

Možná to je i tím, že z celého webu vlastně není pochopitelné, kam autor směřuje, co nám chce říci (tedy kromě toho, že nemá rád w3c). Dobře, konsorcium je špatné, ničí spolupráceschopnost, validita je zbytečná, xhtml nemá budoucnost.

A co teď? Jak teda máme psát weby? To už jsem se tam nedozvěděl anebo neumím číst mezí řádky. Čí pravidla máme dodržovat? Nebo se máme řídit vlastním zdravým rozumem? Asi ano, tohle se mi jeví jako nejpravděpodobnější varianta. Jenže teď nastává problém. Kolik lidí má natolik "zdravý" rozum, aby si dovolilo psát html bez pravidel, respektive podle pravidel, jaké si sám určí?

Tohle se mi zdá jako největší problém webylonu. Když si třeba představím nějakého začínajícího webdesignéra, který se snaží dodržovat standardy, snaží se psát validní kódy a pak najednou přijde na webylon a zjistí, že celé konsorcium je vlastně jenom obyčejná banda vykuků, která ničí spolupráceschopnost, co udělá? Buď tomu nebude věřit a bude se nadále snažit psát validní kódy nebo se nechá webylonem přesvědčit o škodlivosti w3c a začne psát nevalidní, nepěkné a mnohdy prasácké html. A když mu se ho někdo zeptá proč píše prasácký kód, řekne, že w3c je nesmysl a odkáže tazatele na webylon (ačkoliv tam o tom, že bychom měli psát prasácký kód, není pochopitelně ani řádka). I proto se mi webylon jeví jako odjištěná zbraň.

Osobně budu radši dodržovat špatná (ne_úplně_dokonalá) pravidla konsorcia, než abych si plácal html jak chci, páté přes deváté a šesté přes dvanácté. Vím, že kdybych nedodržoval žádná pravidla, skončilo by to takhle. Na validním kódu nevidím osobně nic vyloženě špatného, neboli validním kódem nic nezkazím. Už z tohoto důvodu je lepší, když se začátečník snaží dodržovat standardy, než když si vládne vlastní html anarchií. Žádná pravidla nejsou dokonalá, nic není dokonalé, tak proč by w3c mělo být? Všechno má své mouchy, ale to ještě není důvod k tomu to hned zatracovat.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 fdswlay fdswlay | E-mail | Web | 4. června 2009 v 7:30 | Reagovat

mVH4Dl  <a href="http://ftxzyakztooj.com/">ftxzyakztooj</a>, [url=http://cztzqykyghui.com/]cztzqykyghui[/url], [link=http://byrgqlpuchsq.com/]byrgqlpuchsq[/link], http://eyyoekuzglij.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama