tento blogísek je úplně na changu

Nejčastější chyby „prvních“ stránek

25. října 2005 v 22:36 | Timy |  použitelnost na webu
Většina "prvních" stránek, pokud webdesigner není zrovna nějaký extra talent nebo si nedá se svým webem opravdu záležet, obsahuje většinou jedny a tytéž chyby, které se pokusím shrnout v tomto článku.

Barevná nevyváženost - Tato položka by měla mít ještě dvě podsekce. Stránky jsou buď barevně přeplácané, nebo naopak vyloženě černobílé. Nepoužívejte desítky různých barev pro označení důležitého textu, nadpisu, nadpisu druhé úrovně, odkazů, prvního řádku odstavce, prvního písmene v odstavci, odkazů v menu, ohraničení menu, ohraničení celých stránek apod.

Barvy stránek by měly být sjednocené, žádné šílené barevné kreakce, barvy musí být v harmonii. Nepoužívejte modrou či červenou na černé, nebo žlutou na bílé. Pokud možno, nepoužívejte čistě červené písmo nebo čistě modré, většinou se špatně čte.

Také se vyhněte velkým plochám syté barvy (je už jedno jaká konkrétně ta barva je). Pokud nutně potřebujete nějakou plochu obarvit, použijte nevýrazné barvy, které nebudou nijak dráždit oči. Tudíž žádné velké plochy #FF0000 nebo #00FF00. Takové plochy jsou příliš výrazné, vulgární a "hlasité".

Ovšem na druhou stranu, kdyby stránky byly pouze černobílé, byla by to asi trochu nuda, takže se nebojte nějakou tu barvu přidat. Pokud máte alespoň základní estetické cítění, nemělo by se vám stát, že byste z toho udělali nějakou diskotéku. Pokud uděláte nějakou barevnou kreaci, vždy se na ni pořádně podívejte, jestli není příliš vulgární.

Ideální jsou různé odstíny modré, které vypadají ve většině případů dobře. Nepoužívejte ale pouze jeden odstín barvy, tím byste moc svěžesti nepřidali, vhodné je zvolit ještě alepoň jednu barvu. Například pro nadpisy nebo pro pozadí stránky nebo alespoň zvolit jinou barvu pro odkazy.

Nepoužívejte animace, gify, blikající nápisy ani běžící text. Také poměrné častá chyba. Nedávejte na stránku žádné zbytečné animované gify, které pouze rozptylují pozornost. Vyhněte se pokud možno běžícímu textu (o jeho nevýhodách jsem už psal). Stručně řečeno pouze rozptyluje, stejně jako animované gifka nebo blikající text (to je ze všeho snad to úplně nejhorší).

Pokud si myslíte, že jsou vaše stránky nudné, přidejte třeba nějaké barvy (ale pozor na první bod) či nějakou jinou vkusnou a jednoduchou grafiku nebo to tak přinejhorším raději nechte. Lepší nudné a přehledné stránky, než blikající nadpisy, jezdící aktuality a skákající opice. Pokud se přeci jen rozhodnete něco z tohoto použít, tak prosím s rozvahou.

"Promiňte, tato sekce ještě není hotová." To je poměrně častá věta, která se dá na prvotních webech spatřit. Pokud jenom trochu můžete, vyhněte se této formulaci. Jestliže máte hotových šest, sedm sekcí a jedna vám chybí, budiž, ale rozhodně je špatné, když polovina vašeho webu je nedodělaná.

Tento nápis má totiž jeden zásadní problém. Uživatel totiž několik vteřin musí čekat (podle rychlosti spojení), těší se a najednou se mu tam objeví tento provokativní nápis. Zkusí jiný odkaz, čeká, těší se a zase nic. S největší pravděpodobností odejde naštván pryč a neprohlédne si ani to málo, co tam máte.

Nejlepší řešení je v tomto případě zvolit buď neklikací odkaz v menu, což zase může být trochu matoucí, ale když se přidá k odkazu vysvětlující atribut title, nemuselo by to až tak vadit. Takže by to vypadalo asi nějak takto: <span title="promiňte, sekce ještě není hotová">games</span>. Když uživatel přejede přes takovýto text kurzorem, objeví se mu vysvětlující bublina, proč (ne)odkaz nekliká.

Druhý způsob je odkaz vůbec neuvádět a počkat, až bude sekce dodělána. Podle mého názoru je toto nejlepší řešení. Hodí se použít zejména v případě, když víte, že sekce nebude zprovozněna ještě dlouho. Pokud tušíte, že do týdne sekci zvládnete udělat, můžete použít první metodu. Avšak pozor! Mezi "myslím si, že to stihnu" a opravdu to stihnout může být i několikatýdenní skluz.

Nenechte na vašem webu vládnout Chaos a Anarchii. Snažte se dát stránkám nějaký řád, nějakou strukturu, nenechte tam všechno bezmocně plavat. Pokud jsou všechny části stránek různě rozházeny a poházeny po celé obrazovce, uživatel neví, kde co je. Dodržujte proto nějakou strategii při rozvržení stránek.

Pokud sami nedokážete přijít na nějaký vhodný design a správnou strukturu, nepouštějte se do něčeho exotického a namísto toho prostě dejte vlevo přehledné menu a vpravo od něj obsah stránek. Nahoru nad to nějaké logo a název webu, nevymýšlejte žádné skopičiny, pokud nevíte, že to bude fungovat.

Obrázek by mohl být menší než půl mega. Dost často se setkávám s tím, že se mi celá stránka už načte, já si spokojeně pročítám obsah webu a najednou se v záhlaví objeví jakýsi obrázek. Když si potom zjistím jeho velikost, většinou mívá přes dvě stě kilobajtů. To se pak není čemu divit, že se načte až po půl minutě spokojeného brouzdání po daném webu.

Takový obrázek je špatně optimalizovaný pro web. Snažte se grafiku co "nejvíce zmenšit". Rozhodně nepoužívejte *.bmp formát, který je ze všech podporovaných formátů největší. Snažte se obrázek co nejvíce zkomprimovat, ale pochopitelně v rámci možností, ať ten obrázek ještě někdo pozná. Jakmile už začíná být rozmazaný, tak už jste to přehnali.

Stejně tak je chybné používat obrázkový text, který je k nerozeznání od statického. Pamatujte si, že obrázek s textem "Novinky" může být několikrát větší než obyčejný statický vhodně nastylovaný text "Novinky". Něco jiného je pochopitelně nějaké zvláštní písmo, například logo.

Nezapomeňte uvést kódování češtiny, ať se vám místo českých znaků nezobrazí nějaké klikyháky. Více informací o kódování naleznete u Yuhůa. S češtinou dále souvisí například názvy souborů a stránek. Vyhněte se českým znakům v adrese webu, stejně jako nepoužívejte mezery, může to dělat problémy. Místo mezer použijte například pomlčku -.

Existuje vícero rozlišení, nejenom to vaše. Zkontrolujte stránku i v jiném rozlišení než jaké používáte normláně. Obzvláště pak v 800x600, pokud používáte nějaké větší. Stránky dělané pro vyšší rozlišení se mohou v tomto ne již tak rozšířeném rozlišení zobrazit prazvláštně, dávejte si na to pozor. Stejně tak existují i jiné prohlížeče než Internet Explorer - Firefox nebo Opera, kupříkladu.


Teď pár slov obecně: O textu na webu už jsem také psal, takže jenom stručně - provzdušněte text, nenechávejte všechen text v jednom nezformátovaném sloupečku, přidejte odstavce, volné řádky, nedefinujte malé písmo, řiďte se heslem lepší větší nežli menší. Stejně tak nerušte podtrhnutí odkazů. Někdy mám pocit, že jakmile se začátečník dozví o css, první co udělá je, že zruší podtržení odkazů. To je chyba, odkazy by měly zůstat podtrhnuté.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dero Dero | E-mail | Web | 25. října 2005 v 23:22 | Reagovat

Jj, jen nevím, jestli si to někdo z těch entuziastických začátečníků přečte.

Ale podělím se s Tebou o jeden zážitek. Tuhle jsem kritizoval jeden web - velice solidní práce, veškeré mé výhrady (a nebylo jich mnoho) směřovaly spíše k typografii, na kterou se specializuji. Prostě jsem byl nadšen, že vidím čistý, uspořádaný, přehledný web.

Když jsem prohodil pár slov s autorem, zjistil jsem, že tento pan inženýr předtím žádný web nevytvořil. To mne fascinovalo. Ta práce se velice podobala výslednému produktu profesionálního a kvalitního webdesignera.

Později jsem zjistil, že tento pan inženýr dostal od Plaváčka darem jeden web (s tématikou, která podporovala kulturu, proto zadarmo) a nastudoval si na jeho příkladu XHTML, CSS a přístupnost tak výtečně, že hned jeho první dílo bylo takřka bezchybné. Určitě mu to sebralo spoustu času a sil a právě proto takové lidi obdivuju. Cílevědomé, nijak zbrklé, pokorně učenlivé, jde-li o obor, ve kterém začínají.

Tato epizodka mě ujistila v tom, že pokud člověk opravdu chce, nemusí jeho první dílo vypadat děsuplně. Ale chce to vnitřní sílu. Děkuji všem takovým pánům inženýrům.

Howgh.

2 Marty Marty | E-mail | Web | 26. října 2005 v 0:04 | Reagovat

Podobné články mají bohužel jednu nevýhodu, nikdo ze začátečníku si jí asi nepřečte a pokud ano, jen těžko si ho vemou k srdci. Konec konců, taky jsme neposlechli, když se nám radilo, aby jsme při jízdě na kole nebrzdili v zatáčce se šterkem přední brzdou.

K těm barvám dodám, že stačí jednoduchá pomůcka: na stránce by nemělo být více jak 6 barev (nepočítám mírné rozdíly v odstínu).

3 Timy Timy | 26. října 2005 v 11:47 | Reagovat

Dero: Pěkný příběh. Ten pan inženýr měl velké štěstí, že potkal Plaváčka. Bohužel ty vlastnosti, které jsi vyjmenoval (pokorné, nijak zbrklé a učenlivé) většinou začínajícím webdesignerům nepatří, protože to obvykle jsou lidé mladšího věku, kteří jsou spíš zbrklí - rychle rychle ať už mám tu stránku, rychle rychle poraďte jak ji mám udělat. Ale přesto věřím, že i tady se najdou jedinci, kteří si nejprve zjistí, jak by měl web vypadat a až poté ho začnou vyrábět.

Marty: Já poslechl! Možná proto jsem ještě neměl nic zlomeného... Jinak díky za připomínku k těm barvám.

No a ještě k tomu, že si začátečníci stejně nepřečtou - máte samozřejmě oba pravdu, ale až někdo tomu začátečníkovi řekne, že by si měl přečíst něco o použitelnosti, musí ho mít také kam odkázat;-) Já vím, jsem snílek a fantasta...

4 HUDY HUDY | Web | 8. listopadu 2005 v 21:17 | Reagovat

DERO

Tak jsem myslel že píšeš o mě, ale když jsem se dočetl že to byl ing., tak jsem pochopil že to nejsem já :-)

5 Huggi Huggi | 9. listopadu 2005 v 16:34 | Reagovat

ja s etak ypovazuju za zacatecnika ale nejvetsi problem bych videl v tom ze nikdo z tech uplnejch zacatecniku nebude 'ztracet' cas procitanim ani zakladu na JPW.cz a uz vubec se nedostane sem..stranka textu?? nikdy tolik neprectu ani za rok :p ...bohuzel skoro totoznou odpoved sem vcer adostal od jednoho cloveka co chtel s necim na webu poradit..

6 Timy Timy | 9. listopadu 2005 v 16:40 | Reagovat

Huggi: těm už ale pak není pomoci. Jedině snad, že bych je chodil doučovat domů...

7 Vita Vita | E-mail | Web | 28. prosince 2005 v 20:59 | Reagovat

Také záleží na stilu stránek, pro koho jsou a v jaké náladě. Třeba jako náš web.

Ano, málokdo si to tu vezme k srdci, ale mnoho lidí sem v následujících staletích jistě zabloudí a tak to budou pouze tedy spíš desítky až stovky tisíc lidí, kteří si toto vezmou k srdci a podle toho se zařídí. Vše dobré a zdraví a lásku do roku 2006 všem lidem dobré vůle.

8 Jirka Jirka | E-mail | Web | 29. prosince 2005 v 19:16 | Reagovat

Nebojte i začátečníci čtou a učí se.Stránku tvořím asi měsíc a podle toho co tady píšete tak se mi barvy trochu vymkly z rukou.No nic začnu znova a asi úplně jinak.

S přáním příjemného vstupu do roku 2006 Jirka.

9 ChiQuitKa ChiQuitKa | Web | 8. února 2006 v 12:29 | Reagovat

Já taky teprve začínam s webem ( teda spíše s blogem) a tak doufám, že neskončím jako většina blogů se zakončením .blog.cz - blikající a svítící nevkusnosti. Tento blog k nim ale nepatří....:)

10 INF INF | E-mail | Web | 6. září 2006 v 22:26 | Reagovat

Mno článek je to pěkný, ale začátečník si v něm, pravda, moc nepočte.

Jinak co se týče těch barev, tak obvykle používám 3 (já vím nejsem zrovna cirkusový nadšenec (viz web):) a vždycky mi to stačilo... ale do 4 - 6 barev se dá vejít vždycky. Taky moc mi nesedlo to, že by se nemělo dávat červené písmo na černý podklad, protože, když je to písmo sytě (jasně) červené aspoň se to dobře čte... tuhle sem to viděl na jednom blogu.

11 tommy tommy | Web | 10. října 2006 v 20:15 | Reagovat

co rikate na moje www?

:D

,,

12 šarie šarie | E-mail | 7. března 2007 v 16:20 | Reagovat

prosím ... v jakém programu si mám založit svůj web???jsem začátečník a chtěla bych se přiučit no...rady sou skvělé ...určite to podle toho vytvořím:D

13 Niker MC Niker MC | E-mail | Web | 24. března 2007 v 13:40 | Reagovat

Zdar, prosim tě nevíš jak udelat to, že obrázek je vlastně odkazem (klikneš na obrazek a von tě hodi na stranku na kterou odkazuje)? Chci to takle dělat na mym blogu ale newim jak na to. Předem dik. odepiš na mail

14 ajinka ajinka | Web | 5. dubna 2007 v 14:20 | Reagovat

hm moc dobrý článek

jenomže než jsem se dočetla konce zapoměla jsem co bylo na začátku :o) ale přečtu si ho znova :o)

já jsem taky začátečník ale myslím že jsem se stím poprala docela dobře(tím myslím že tam fakt nic nebliká aje to celkem přehledný blog)

takže jestli někdo chcete můžete mi napsat jak se vám můj blog líbí

(ale please hodnoťte jenom styl a design ju? protože moje téma blogu je pro malý okruh lidí:o)

15 wyt wyt | E-mail | Web | 29. ledna 2008 v 0:16 | Reagovat

Tak jsem přečetl, a doufám, že můj web neobsahuje příliš "nejčastějších chyb". Rozhodně to bylo pěkný počtení, poučný pro moje budoucí snahy s webem. Tak asi abych znova otevřel localhost a zkusil psát to celé znovu, tentokrát se znalostmi, co sem od té doby dostal :) a nejenom tenhle článek, i jiný věci tady se dobře čtou, schválně co mě překvapí dál :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama