tento blogísek je úplně na changu

Kde to sakra jsem?!

26. září 2005 v 8:00 | Timy |  použitelnost na webu
Pokud uživatel přijde na vaší stránku, první co potřebuje vědět je, kde se vlastně dostal. Co je to za stránku a co mu může nabídnout. Na webu ho musí něco zaujmout, něco, co mu je dostatečným důvodem k tomu, aby nezmáčkl v prohlížeči tlačítko zpět.

I. Titulek stránky by měl být co nejvíce srozumitelný a pochopitelný, časté bývá spojení názvu firmy a stručné shrnutí, co tato firma nabízí (případně slogan firmy) - alespoň na hlavní stránce webu. Mnohdy bývá titulek stránky to první, co uživatel vidí, než se mu načte alespoň část stránky, takže se opravdu vyplácí udělat ho smysluplný.

Každá stránka na webu by také měla mít jiný titulek. Poměrně časté jsou případy, kdy má celý web statický titulek - například "Osobní stránky Lukáše Havrlanta". Poznáte z tohoto titulku, zda se nacházíte v sekci "kontakty" nebo "o mně"?

Pravděpodobně vás ale napadlo, že pokud bude titulek pouze "kontakty", těžko z toho uživatel pozná, jestli jsou to kontaky na Lukáše Havrlanta nebo na seznam.cz. To se dá jednoduše vyřešit - do titulku přidáme název firmy/webu. Jestli dát nejdříve název firmy a až poté konkrétní stránku nebo naopak je docela jedno.

Například stránky Dobrý web a H1 vytvářel prakticky stejný tým a na obou stránkách je titulek řešen jinak. Na dobrém webu je nejdříve název konkrétní stránky, kde se zrovna nacházíme a až poté název firmy, kdežto na H1 je tomu přesně naopak.

Ale měli byste ještě pamatovat na jednu věc - hodně lidí používá Firefox či Operu, kde se stránky dají otevírat v záložkách, a pokud bude titulek příliš dlouhý, do záložky se prostě nevleze a stává se tak nepoužitelný. Samozřejmě se vždy nepodaří vměstnat titulek do záložky, ale na druhou stranu - do titulku rozvité věty opravdu nepatří.

II. Po zobrazení hlavní stránky by si měl být uživatel jist, co mu stránka může nabídnout, aniž by o tom musel nějak dlouho přemýšlet nebo, nedejbože, hledat tuto informaci na dalších stránkách webu.

Každý web by měl mít své logo, které by mělo být tématicky stejné/podobné s tématem webu. Na stránce by také měl být nějaký slogan, který by opět měl upřesnit, o čem daný web je (příklad: Váš pomocník pro úspěch na internetu - slogan Dobrého webu). Umístění loga bývá většinou vlevo nahoře, slogan jak kde, většinou někde blízko loga.

Další důležitou roli hraje grafika - obrázky. Vhodně zvolená grafika může opět hodně dopomoci určit obsah webu. Ukázková stránka je kupříkladu stránka škoda auto. Už když se podíváte na ty obrázky, vidíte, že ten web asi bude o autech. Nebo třeba tento zahraniční server. Nemusíte ani umět anglicky abyste pochopili, že se web zabývá prodejem knih.

Text na hlavní stránce by měl uživatelům stručně přiblížit, čím se web zabývá. Žádné dlouhé romány, ideální je dokonce psát v odrážkách, někteří uživatelé jsou dost líní. Mě samotného většinou nebaví číst celý odstavec jen abych se dověděl, o čem že to vlastně ten web je.

Opravdu dejte na hlavní stránku pouze ty nejdůležitější věci, nesnažte se okamžitě prodat všechno. Není nic horšího, než přeplácaná úvodní strana. Je lepší, když uživatel nalezne třeba jenom okruhy, kterými se daný web zabývá, než abyste mu okamžitě naservírovali úplně všechno.

Zkrátka u dobře navržené hlavní stránky poznám čím se web/firma zabývá, aniž bych si přečetl jediný odstavec textu.

III. Menu musí být dobře viditelné, nesmí být někde schované, nesmí být "nenápadné". Kam umístit menu, aby bylo dobře nápadné? Těžko říci. Začnu tím, kam menu rozhodně nepatří - dolů. Menu na spodek stránky opravdu nepatří, učinili byste z něj nejnenápadnější prvek na stránce. Někteří lidé si patiček na stránce ani nevšímají, těžko po nich pak můžete chtít, aby ve stejných místech hledali menu.

Takže zbývají v zásadě tři možnosti - vlevo, vpravo nebo nahoře vodorovné záložky. Všechny tři možnosti jsou správné a neodvažuji se tvrdit, která je správnější. Kdo si chce přečíst několik různých názorů na tuto tématiku, doporučuji článek na intervalu - Kam patří menu + komentáře.

Položky v menu musí být jasné, jakmile uživatel zjistí, k čemu váš web slouží, bude se chtít dozvědět něco bližšího (pokud ho tedy vaše stránky zaujaly, pochopitelně). Sekci kontakty nazvěte prostě kontakty, nevymýšlejte nic zbytečně složitého, stejně tak ostatní odkazy v menu.

Menu je na stránce nejdůležitější navigační prvek, proto by se měl načíst co nejrychleji. Nepoužívejte proto obrázkové odkazy, máte-li třeba deset položek v menu, každý odkaz jeden obrázek o velikosti dejme tomu 1kB. Celkem to tedy máme deset kilobajtů, což třeba modemu může trvat tři, čtyři vteřiny než to stáhne.

Kdybyste použili normální textové menu, uživatel už by jsi dávno mohl vybírat, na který odkaz klikne. Proto, když už tedy přeci obrázkové menu použijete, vepište obrázkům alternativní text (atribut alt="popisek obrázku").

IV. Za každé situace musí být zřejmé, v které sekci webu se uživatel nachází. Nikdy si nemůžete být jistí, odkud a hlavně kam uživatel přijde. Někteří uživatelé totiž nemusejí přijít nejprve na hlavní stránku a až poté se vrhnout na některou z podstránek.

Dva nejčastější případy jsou, když se uživatel na vaší stránku dostane z výsledků vyhledávače - ten může přímo odkázat na některou z podstránek a pokud máte špatně sestavenou navigaci, uživatel prostě nebude vědět, kde se nachází. Druhý případ je, že někdo odkáže nějakou stránku z vašeho webu, protože potřebuje odkázat jen na určitou informaci, kterou tam zrovna máte.

Z tohoto důvodu by měl být v menu vždy označený odkaz, který je právě aktivní, kde právě je uživatel. Podívejte se například na tuto stránku O Flashi. Když se podíváte na pravé menu, lehce poznáte, v které části jste se ocitli - Cykly. Ale když se podíváte na horní menu - v které sekci se nacházíte? Nepoznáte, aktivní odkaz není nijak označen.

Ještě lepší způsob než tento, je použít tzv. drobečkovou navigaci. Prostě budete vypisovat cestu od hlavní stránky až po stránku, kde se nachází uživatel. Když se podíváte nahoru této stránky (pod logo), uvidíte takovouto drobečkovou navigaci: Blog > timyBlog > září 2005 > Kde to sakra jsem?!. Jako oddělovač se doporučuje používat právě tato ostrá závorka, ostatní znaky již nejsou tak intutivní. Ale i tento způsob má svá úskalí - uživatel si drobečkové navigace nemusí všimnout. Zvýrazněné položky v menu si všimne spíše.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Charlie Charlie | Web | 26. září 2005 v 20:35 | Reagovat

Musím uznat, moc pěkný článek.

Nečetl jsi náhodou "Nenuťte mě přemýšlet" od Steva Kruga? V této knize popisuje metody, jak udělat přístupné a samovysvětlující stránky.

2 timy timy | E-mail | Web | 26. září 2005 v 21:10 | Reagovat

To je bible použitelnosti, četl. Myslím, že to je ze všech článků cítit, i když jsem tu knihu při psaní ani neotevřel.

Mám doma ještě od Nielsena Použitelnost domovských stránek a tahle kniha na mě působila dost nudným dojmem. Docela bych řekl, že ta knížka je "nepoužitelná":-)

Jinak dík za pochvalu...

3 David Špinar David Špinar | Web | 26. září 2005 v 21:59 | Reagovat

"Jestli dát nejdříve název firmy a až poté konkrétní stránku nebo naopak je docela jedno."

No, jedno to není. Záleží na tom, jak moc dlouhý je ten název webu. Pokud je krátký (jako např. H1.cz), je asi lepší ho dát na začátek, pokud je ale už delší, je IMHO lepší na konci. Nejdůležitější důvody jsou dva a jeden jste už zmínil.

1. Pokud je jméno webu na konci, tak se lépe pracuje s více záložkami (či novými okny MSIE) z jednoho webu, protože na očích je označení konkrétní stránky.

2. Vyhledávače ve výsledcích vyhledávání uvádějí názvy stránek, ale krátí je. Čili je vždy lepší mít tu rozlišující informaci na očích a nenechat si ji od vyhledávače zkrátit.

4 timy timy | E-mail | Web | 26. září 2005 v 22:49 | Reagovat

[3] David Špinar: Máte pravdu a ještě bych přidal jeden názor na podporu této teorie:

Pokud je název krátký a uvede se na začátek titulku a až za něj se dá konkrétní stránka, působí to trochu jako drobečková navigace. H1.cz: nástroje - třeba. Což je IMHO dobře, drobečková navigace je efektivní.

U delšího názvu bych tento "drobečkový titulek" nepoužil kvůli již výše jmenovaným důvodům.

5 klokyn klokyn | E-mail | Web | 27. září 2005 v 19:41 | Reagovat

Pekný článok (kiež by som ja také písal)

Ale keď som dnes prišiel pozrieť na tvoj blog, pomyslel som si že som na stránke nejakého obľúbenca železničných dráh :-) Máš v pláne stále meniť logo?

6 timy timy | E-mail | Web | 27. září 2005 v 19:45 | Reagovat

[5] klokyn: taky jsem si říkal, že některé body použitelnosti (obzvláště z tohoto článku) tento blog nějak nesplňuje... Zatím zkouším a zkouším, musím najít nějaký pěkný a alespoň trochu tématicky spřízněný obrázek, což bude trochu problém...

Jestli má někdo nápad na logo, sem s ním

7 Zla.baba Zla.baba | E-mail | Web | 28. září 2005 v 0:30 | Reagovat

No ... nejlepčí je vypadnout na jeden den s foťákem a fotit okolí svého bydliště, oblíbené místo, kam rád chodíš, oblíbenou věc (hračku) a pak to kopneš do PC a už jen vybíráš. Každopádně ta fotka je o tobě, ikdyž na ní nejsi.  

*wow, napsal jsem to pěkně, ne? :)

8 timy timy | E-mail | Web | 28. září 2005 v 16:33 | Reagovat

[7] Zla.baba: souhlasím, ale u mě je problém s foťákem, který nemám... A Vánoce jsou daleko. Jak to tak vidím, budu muset sehnat nějakého ochotného kamaráda... (*moc pěkně, všiml jsem si:)

No nic, zpět k tématu prosím

9 Petr Tomeš Petr Tomeš | E-mail | Web | 2. října 2005 v 18:35 | Reagovat

Děkuji za pěkný článek.

Velmi rád bych s někým spolupracoval na tom, aby výstupní šablony tohoto systému splňovaly aspoň druhou prioritu WAI použitelnosti, pokud by nebylo možné splnit i tu třetí.

http://webxact3.watchfire.com/report.asp?t=2

A snad by bylo realizovatelné i splění všech základních požadavků tvroby přístupného webu...

http://pristupnost.nawebu.cz/texty/pravidla-standardy.php

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama